WIZYTA NA PODLASIU

W dniach 16-18 maja 2012 na zaproszenie Dyrekcji Szkoły w Sarnakach delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły udała się z rewizyta na uroczystości związane z 5 rocznicą nadania tamtejszej szkole imienia Bohaterów Akcji V-2. Zostaliśmy ciepło i bardzo serdecznie przyjęci. Uczniowie zamieszkali w domach kolegów i koleżanek z Sarnak, opiekunowie w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym p. Lucyny i Ireny Paździor.

W pierwszym dniu wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna. 17 maja w przeddzień obchodów V Dnia Patrona uczniowie swoją wiedzę o broni V wykorzystali w konkursie historycznym, nad którym czuwał p. Sławomir Kordaczuk – miłośnik i badacz historii Podlasia. Konkurs wygrał uczeń naszego gimnazjum – Józef Kozyra. Pan Sławomir przedstawił również prezentacje, która przybliżyła wszystkim zebranym wiedzę na temat rakiet V oraz roli miejscowej ludności w akcji rozpracowania niemieckiej broni. Była to ciekawa lekcja historii. Po zakończonym spotkaniu wraz z delegacją gospodarzy wyruszyliśmy na wycieczkę, aby podziwiać piękno nadburzańskiej przyrody. Odwiedziliśmy również stadninę koni w Janowie Podlaskim. Wieczorem wszyscy spotkali się na integracyjnym ognisku.

Po mszy św. odprawionej w sarnackim kościele parafialnym 18 maja, wszyscy we wspólnym przemarszu udali się na salę gimnastyczną Bohaterów Akcji V-2, gdzie złożono wieńce i kwiaty, oddając w ten sposób hołd imiennikom szkoły. Nastąpiły oficjalne powitania i przemówienia. Głos zabrał również dyrektor naszej szkoły p. Tadeusz Seremet, przekazał na ręce p. B. Michoń planszę przedstawiającą samolot typu Dakota, biorący udział w Akcji III Most. W imieniu pułkownika Zdzisława Baszaka list odczytał p. Adam Iwaniec.

Część artystyczna utrzymana była w patriotycznym tonie.

Uroczystości dobiegły końca, co oznaczało, że pora było wracać. Trudno uczniom było się rozstać. Mamy jednak nadzieję, że będą kolejne tak miłe i sympatyczne spotkania.