Dwie szkoły – wspólna sprawa; Przybysławice – Sarnaki

W dniach 21- 23 maja gościliśmy delegację 11 uczniów wraz z opiekunami: panią Agatą Wasilewską, Jolantą Chromiec i Rafałem Dydyczem z zaprzyjaźnionej szkoły im.”Bohaterów Akcji V-2” w Sarnakach. Gości powitał wicedyrektor Adam Iwaniec.
Następnie odbyło się spotkanie z uczniami naszego gimnazjum. Pierwszy słoneczny dzień poświęcony był na zawiązywanie przyjaźni i znajomości wśród uczniów jak i nauczycieli.
Po krótkim spacerze po Tarnowie, przyszedł czas na „szaleństwo” w tarnowskim Parku wodnym. Po dwugodzinnym pobycie na basenie widać było pełną integrację grupy.
Drugiego dnia wszyscy wyruszyli na wycieczkę po Tarnowie, zwiedzając między innymi: Ratusz, Muzeum Okręgowe i Etnograficzne. Niemałą atrakcją była obserwacja panoramy miasta z wieży ratuszowej. Niezastąpionym przewodnikiem po Tarnowie był p. Adam Iwaniec. Po południu w rolę przewodnika wcieliła się p. Maria Augustyn, która zabrała całą grupę do Wał – Rudy i Zabawy, aby przybliżyć postać błogosławionej Karoliny Kózkówny. Po upalnym dniu pełnym wrażeń i atrakcji nasi przyjaciele dotarli do Przybysławic, gdzie   w progach szkoły serdecznie ich powitał pan dyrektor Tadeusz Seremet oraz nauczyciele.
Młodzież z Sarnak została zaproszona do domów naszych uczniów, gdzie zostali serdecznie i gościnnie przyjęci zarówno przez nich jak i ich rodziców. Wieczorem Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem pani Magdaleny Hajdas zorganizował spotkanie przy grillu i dyskotekę.
23 maja nasi Goście oraz wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na obchody
70. rocznicy Akcji „III Most” w miejsce dawnego lądowiska „Motyl”, gdzie przybliżono historię wydarzeń z lipca 1944 roku widzianą oczami uczestników tamtych zdarzeń – pułkownika Zdzisława Baszaka i porucznika Jana Kumy ( pochodzącego z Przybysławic ).
Głos zabrał również dyrektor naszej szkoły i wielu innych gości. Następnie wszyscy uczestniczyli w Pikniku Historycznym na terenie Zespołu Szkół w Zabawie. W trakcie spotkania nasza uczennica Monika Mizera odebrała nagrodę za II miejsce w konkursie literackim dotyczącym wspomnień historycznych uczestników Akcji” III Most”. Odbyły się również rozgrywki sportowe.
Nadszedł czas pożegnań i wzruszeń. Trzydniowy pobyt przyniósł z pewnością wiele niezapomnianych chwil. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Tarnów 22 V 2014 (34) Tarnów 22 V 2014 (23) Wał Ruda 22 V 2014 (181) DSC_0043DSC_0193 Wał Ruda 23 V 2014 (238) Zabawa 23 V 2014 (340) Przybysławice 22 V 2014 (247)