Bitwa Radłowska

31 sierpnia, w sobotę, reprezentacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy bitwy o most w Biskupicach Radłowskich. Podczas popołudniowych uroczystości złożyliśmy wiązankę pod pomnikiem bohaterów tamtych dni, a po wysłuchaniu przemówień zaproszonych gości organizatorzy zapewnili wszystkim nie lada  atrakcję. Była nią rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce na ziemi radłowskiej w dniach 7. i 8. września 1939r. Mogliśmy także oglądać obyczaje weselne zaprezentowane przez Zespół Regionalny Biskupianie. W części przedstawiającej wydarzenia militarne wzięło udział ok. 90. osób oraz sprzęt wojskowy. Realizmu wszystkiemu dodawały efekty pirotechniczne.

Z kolei 1. września reprezentacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radłowie. Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem ufundowanej przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej tablicy upamiętniającej gen. Kazimierza Tumidajskiego.     Następnie pochód udał się w kierunku Radłowskiego Rynku, gdzie Burmistrz Radłowa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Radłowie oraz dr Tomasz Jędrzejewski – artysta rzeźbiarz, wspólnie odsłonili herb miasta. Później pochód udał się na plac przy pomniku „Bohaterów Września 1939 r.”, gdzie oddano hołd poległym żołnierzom – obrońcom radłowskiej szkoły w dniu 7 września 1939 r. Następnie uczestnicy przeszli w orszaku na cmentarz parafialny. Tam odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych żołnierzy. Po niej nastąpiła część oficjalna – hymn, przemówienia, składanie wiązanek.