Uroczyste obchody Święta Niepodległości

„Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”

Już po raz dziewiąty Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przybysławicach uczczono w formie Biesiady Pieśni Patriotycznej. Dzień ten był  niepowtarzalną okazją do refleksji nad współczesnością i historią naszej Ojczyzny. O godzinie 16.00 mieszkańcy Przybysławic i Pasieki Otfinowskiej spotkali się w parafialnym kościele w celu wspólnego uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biesiada Patriotyczna to szczególne wydarzenie w naszej szkole i parafii, na które z niecierpliwością czeka wiele osób. Program patriotyczny przedstawili uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Był to niezwykły przekład Tajemnic Bolesnych Różańca Świętego w odniesieniu do walki dążącej do niepodległości Polski. Można się było i wzruszyć i pogrążyć w zadumie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kilku pokoleń – począwszy od uczniów naszej szkoły, poprzez ich rodziców, rodzeństwo, aż po pokolenie seniorów.  Wszyscy włączyli się do wspólnej modlitwy różańcowej  za poległych w obronie naszego kraju. Program uświetnił  występ wokalny parafialnej Scholi. Następnie  odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Daniel Bubula, uczestniczyły w niej także poczty sztandarowe OSP Przybysławice i Pasieka Otfinowska. Po skończonej Eucharystii uformował się orszak, który przeszedł pod miejscowy Pomnik Poległych w obronie Ojczyzny w I i II wojnie światowej, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Dalsza część obchodów rocznicowych miała miejsce w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przybysławicach. Jak zawsze licznie, w ten listopadowy wieczór, wypełniła się sala gimnastyczna  mieszkańcami  naszych wiosek, którzy szczególnie upodobali sobie taką formę świętowania Niepodległości Polski. Zebranych powitała Pani Monika Wybraniec, dyrektor szkoły. W przemówieniu podkreśliła, jak ważna jest pamięć o naszych bohaterach narodowych i przeszłości Polski w kształceniu i rozwijaniu u  dzieci i młodzieży uczuć i postaw patriotycznych.

Popłynęły dźwięki dobrze znanych utworów patriotycznych, śpiewane pieśni  skłoniły wszystkich do zadumy i refleksji. Biesiada ma swoje prawa, więc nie wystarczy zaśpiewać, ale trzeba i podniebieniu sprawić przyjemność. W tym roku o wyjątkowy bufet  na bazie produktów z lasu zadbali: Rodzice uczniów klasy I i II  oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Nad Stawem” w Przybysławicach. Impreza  była współfinansowana w ramach projektu  Lasów Państwowych pod nazwą: „Dobre z lasu”. W ramach programu  został rozstrzygnięty również konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów naszej szkoły, w dwóch kategoriach: „Dary lasu” i „Las nasze wspólne dobro”, nagrody zostały ufundowane przez KGW.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia.