Włodzimierz Gedymin – żywa lekcja historii

Wspaniały przykład człowieka doskonałego profesjonalisty w swoim zawodzie, pełnego pasji, umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu, społecznika, a jednocześnie niezwykle skromnego. To człowiek, którego należy podziwiać nie tylko za bohaterskie czyny w czasach walki z okupantem, ale za pogodę ducha oraz świetną kondycję fizyczną i intelektualną pomimo 94 lat. Życie pułkownika Włodzimierza Gedymina wystarczyłoby na napisanie kilku scenariuszy do filmów z kategorii dreszczowców trzymających w ogromnym napięciu. Czołowy lotnik Września 1939r., uczestnik obrony powietrznej Poznania, jeden z architektów operacji „Akcji III MOST”, odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, oraz Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. W rozmowie przeprowadzonej w dniu 28 maja 2009r. pułkownik W. Gedymin powiedział mi, że lubił niezwykłe rzeczy i wyzwania a latanie było jego pasją wbrew woli rodziców. Aby być spełnionym trzeba solidnie wykonywać swoje zajęcia, cokolwiek by się w życiu robiło, ale nie zapominać o etyce i moralności. Jest to przesłanie do młodzieży nie tylko naszej szkoły ale również do wszystkich Polaków.
„Szanowny Panie pułkowniku z okazji nadania naszej szkole imienia Akcji III Most” nietaktem jest życzyć Panu 100 lat. Życzymy 200 lat, wspaniałego zdrowia i pogody ducha.
Obszerny tekst wywiadu z naszym bohaterem zamieścimy po uroczystościach.